IS Halmia stärker organisationen kring damlaget
IS Halmia stärker organisationen kring damlaget

Halmia fortsätter att utveckla den sportsliga organisationen och stärker nu arbetet kring damlaget med en helt ny roll med fokus på scouting och rekrytering. I rollen kommer Jimmy Karlsson, tidigare huvudtränare för damlaget, i nära samarbete med tränarstaben att ansvara för att identifiera och utvärdera spelare och därigenom bidra till damlagets arbete med lagbygge och framtida rekryteringar.
Rollen innebär en förstärkning av arbetet med att skapa bättre långsiktiga förutsättningar för Halmias damlag. Ett mer strukturerat arbete med scouting och rekrytering förbättrar möjligheterna att identifiera spelare som passar lagets behov och ambitioner.
Jimmy påbörjar det nya uppdraget omgående och avtalet gäller i första hand till den sista december 2027.
Den långsiktiga ambitionen är att Halmias damlag ska spela i Elitettan. Under innevarande och föregående säsong har damlaget resultatmässigt inte riktigt nått upp till de nivåer vi hoppats på. Samtidigt har truppen varit mindre och mer skadedrabbad än under tidigare år, vilket periodvis har gjort förutsättningarna mycket utmanande. Spelarna och ledarstaben har under dessa omständigheter gjort ett mycket starkt arbete.
-Utöver den nya rollen har styrelsen, inte minst genom Peter Lerner, också tagit en mer aktiv roll i det löpande arbetet kring damlaget. Vi ser fram emot att tillsammans med spelare och ledare fortsätta bygga de förutsättningar som krävs för att ta nästa steg i damlagets utveckling, säger Halmias ordförande Anders Nelson.












