Christoffer Andréasson
IS Halmia Dam – FC Rosengård 1917 1-0 (0-0)
IS Halmia Dam – FC Rosengård 1917 1-0 (0-0)
Stark seger efter jämn drabbning
Första halvlek
IS Halmia kom till match med utan Thea Arnesson, Cornelia Malmberg, Elin Torstensson och Bella Grundström. I truppen fanns däremot Hanna Karlsson och Ellinor Jonsson som båda är i flyttagen men ställde tacksamt upp när huvudtränare Jonas Axeldal ställde frågan. Med fanns även Moa Larsson som tog ett uppehåll för graviditet och inte har spelat sedan säsongen 2024. Spelmässigt finns det inte mycket att rapportera från den första halvleken, det var tight och avvaktande. Närmst ett mål var Halmia som redan i den 3e minuten efter ett inkast inte lyckades bättre än att nicka målvakten rakt i famnen.
Andra halvlek
Byte i halvtid, Vendela Markow ut och Ellinor Jonsson in. Rosengård inleder halvleken bäst och kopplar ett litet grepp under första kvarten, men utan att skapa några heta chanser. I med knappa halvtimmen kvar så tar Halmia över taktpinnen och är i 67e minuten nära att ta ledningen, men nyförvärvet Rebecca Westerlund lyckas inte hålla avslutet under ribban efter framspelning av Evelina Brag. I 72a minuten tvingas Ronja Cisterna utgå skadad och vi håller tummarna för att det inte är något allvarligt. In kom Tilda Gunnarsson som får mer och mer speltid sedan hon kom tillbaka från knäskadan. I 75e minuten kommer matchens enda mål, en kort hörna hittar Milly Göstasson som skickar in bollen i straffområdet där Tilda Boqvist mycket vackert skarvar bollen vidare mot bortre stolpen där lagkapten Julia Olsson är placerad och kan trycka in 1-0. Sista tio minuteterna trycker Halmia på för att punktera matchen, men lyckas inte bättre än ett avslut som styr på försvarare och sånär är på väg att rulla in vid bortre stolpen samt att Julia får läge efter att Sara Lövdahl dribblat sig igenom men det är trångt i röran framför mål och gästerna håller undan. Rosengårds farligaste chans kommer i 87e minuten när man rinner igenom centralt men avslutet smiter strax över det bortre krysset hos Astrid Malmberg.
Summering
Sett över 90 minuter så var Halmia spelmässigt det något bättre laget, men det var en jämn tillställning och mycket kamp mellan två jämna lag. Tre poäng var precis vad Halmia behövde som därmed passerade motståndarna Rosengård i tabellen och åtminstone tillfälligt distanserade de tre bottenlagen som alla spelar under söndagen. Just nu är det 8 poäng ner till Skepplanda på fel sida nedflyttningsstrecket. Sist men inte minst så är det oehört imponerade vilken moral tjejerna visar efter uppehållet med alla skador, sjukdomar och spelarförluster.
Målet
75' 1-0 Julia Olsson (Tilda Boqvist)
Nästa match
Lördag 15 augusti borta mot IFK Värnamo
Länkar













