Eskilsminne IF - IS Halmia Dam 2-2 (2-0)

21 september 2026

Eskilsminne IF - IS Halmia Dam 2-2 (2-0)

Årets bästa halvlek gav en poäng, men det kunde blivit tre


Första halvlek

Halmia kommer ut piggt likt senaste matcherna och skapar direkt en dubbelhörna som testar hemmalagets försvarsspel. Eskilsminne tar sedan över matchen mer och mer men har inledningsvis svårt att skapa några chanser utan Halmia försvarar sig väl mot inläggen som kommer. Astrid Malmberg gör sitt första ingripande efter drygt 10 minuter när hon räddar ett skott från vänster inifrån straffområdet. Därefter är det en lång period av spel på mittplan där inget av lagen kommer i några organiserade anfall förrän hemmalaget i ca 23e minuten i andraboll efter inlägg får till ett avslut mot Astrid som ganska enkelt fångas upp. Minuterna senare biter sig Eskilsminne fast på sista tredjedelen och får på en hörna till ett bra skott som Astrid räddar vid första stolpen. Med knappa halvtimme spelad är det mest bollinnehav för hemmalaget och Halmia kommer allt mer sällan in på motståndarnas planhalva. I den 32a minuten är Eskilsminne högt upp i plan och via ett inkast hamnar bollen centralt och från ca 25 meter skjuter hemmalaget in 1-0 i en perfekt båge som smiter in precis under ribban. Halmia repar mod och efterföljande period är man på besök vid flertalet tillfällen i och runt Eskilsminnes straffområde, men utan att lyckas skapa några stekheta målchanser. Istället är det nära 2-0 i den 40e minuten men Astrid gör återigen ett bra ingripande när hon styr undan ett avslut utifrån som skruvar sig mot bortre stolpen. 2-0 kommer istället i den 42a minuten när hemmalaget gör ett psykologiskt tungt mål efter en vacker omställning när man bryter en passning långt ner på egen planhalva. 5 passningar senare och en snygg dribblingsräd av Eskilsminnes skyttedrottning Ebba Järvensivu så är hemmalednigen dubblad efter fint avslut i vänsterläge inne i straffområdet.


Andra halvlek

Halmia startar återigen piggt och trycker direkt ner Eskilsminne långt ner på egen planhalva. Nu vinner rödvitt de flesta andrabollar/dueller och det är just på en sådan som reduceringen kommer i minut 50. Kapten Julia Olsson nickar fram en utspark till felvänd Bella Grundström som lägger en enkel bredsidepassning till Tilda Boquist som i sin tur hittar Sara Lövdahl som trots bevakning tar emot, vänder runt och skickar in 1-2 med ett fint vänsterskott som är helt otagbart för hemmalagets målvakt. Game on! Halmia behåller greppet om matchen och är det lag som nu dikterar villkoren och via en högre press tvingar Eskilsminne till långa chansbollar där rödvitt vinner i princip allt. När matchen närmar sig ca timmen spelad så testar Milly Göstasson skott som tyvärr skruvar sig bort från första krysset och landar i burgaveln istället, men kvitteringen ligger i luften känns det som. Hemmalaget sticker emellan med ett bra anfall vars avslut täcks föredömligt av Halmianer i avgörande skede. I 66e minuten drar Ronja Cisterna iväg en kanonboll på vänsterkanten till Tilda Gunnarsson som avancerar framåt och släpper bollen i sidled till nyss inbytta Vendela Markow som med facit i hand kanske får en touch för mycket på bollen för när avslutet kommer så hinner hemmalaget upp i press och lyckas avstyra. I andravågen blir det dock farligt ändå sedan Sara vunnit tillbaka bollen och skickar iväg ett inlägg som målvakten med stor möda lyckas få undan precis framför Ida Olsson Axeldal. Eskilsminne försöker sticka upp med kontringar, men Halmias mittlås med kapten Julia, Ronja och Elin Torstensson har stängt butiken och kasta nyckeln, ingenting kommer förbi längre.


Klockan närmar sig nu sista kvarten och trots en väldigt bra andra halvlek så är det ännu underläge och dom riktigt kvalitativa chanserna saknas. Vid tre tillfällen under matchen har Halmia haft hörna som slutar med inspark sedan bollen hamnar på fel sida kortlinjen, det är inte givetvis inte alls bra när man har chans att skapa oreda i straffområdet. Nästa hörna i den 79e minuten är dock betydligt bättre. I bortre delen av straffområdet kommer kapten Julia högst och nickar i ribban och sedan är det lite flipperspel i Eskilsminnes straffområde innan Milly avslutar strax över. Sååååå nära kvittering! Halmia fortsätter att styra och ställa, men klockan tickar snabbt och bara 7 minuter återstår när Sara testar utifrån men räddas enkelt av välplacerad målvakt. I 85e minuten får Halmia frispark långt ut till vänster på Eskilsminnes planhalva. Bella skickar in mot bortre där kapten Julia har brytit sig loss från sin markering och smart som hon är så inser hon att målvakten kommer ut bra och istället slår hon in bollen på volley sidledes till Vendela som skickar in 2-2 till tonerna av ett vilt jubel från samtliga närvarande Halmianer. Halmia har nu fått vittring på ännu mer och vill givetvis sno med sig alla tre poäng hem över Hallandsåsen. Efter ny hörna Halmia som hamnar bollen framför fötterna hos Ronja som skjuter från nära håll, men målvakt får en touch på bollen och styr den i utsidan av stolpen, hujedamej så nära. Eskilsminne försöker sticka upp i ströanfall, men butiken är stängd och igenbommad sedan länge och man kommer ingenstans. Halmia fortsätter att trycka på men några fler chanser kommer inte innan domaren blåser av lördagens tillställning.


Summering

Första halvlek är absolut inte dålig, men hemmalaget är bättre och leder rättvist i halvtid. Men i andra halvlek är det i stort sett bara IS Halmia för hela slanten och det var längesedan vi såg ett såhär bra Halmia som fullständigt spelade ut topplaget Eskilsminne på bortaplan och var både ribbträff och stolpskott ifrån att ta med sig alla tre poängen. En poäng i all ära, det är spelet och karaktären som man ska ta med sig in i avgörande skedet av seriespelet nu när tre superviktiga matcher väntar runt hörnet.


Nästa match

Lördag 26 september borta mot Skepplanda BTK


Länkar

Tabell och spelschema

Christoffer Andréasson

FLER nyheter

21 september 2026
Högaborgs BK - IS Halmia Herr 3-2 (0-0)
18 september 2026
Inför Högaborgs BK - IS Halmia Herr
18 september 2026
Inför Eskilsminne IF - IS Halmia Dam
14 september 2026
IS Halmia Dam – Helsingborgs IF 0-4 (0-3)
14 september 2026
Följ med supporterbussen!
11 september 2026
IS Halmia Herr – Vejby IF 0-2 (0-1)
10 september 2026
Inför IS Halmia Dam – Helsingborgs IF
10 september 2026
Inför IS Halmia Herr – Vejby IF
6 september 2026
Älmhults IF - IS Halmia Dam 2-1 (1-0)
5 september 2026
IS Halmia Herr – Hittarps IK 2-3 (0-2)
Visa mer