Inför DM, IS Halmia Herr - Trönninge IF

Rödvitt möte i DM's slutspel

Sommaren är slut, åtminstone enligt fotbollens tävlingskalender. Efter tre veckors vila drog träningen igång igår måndag, och redan imorgon onsdag är det dags för första tävlingsmatchen. Pang på rödbetan. Matchen mot Trönninge blir också herrarnas genrep inför höstens återstående tolv seriematcher.

Lokalkollegan Trönninge till vardags i division 6 södra har inlett seriespelet på bästa sätt, tre raka segrar och hela 19-2 (6-0, 10-0, 3-2) i målskillnad imponerar. Av dessa nitton mål har Oscar Lundqvist gjort sju och toppar seriens skytteliga, må vara att tabellen haltar betänkligt ännu.
På sin resa i DM så kom man 2a i gruppen bakom överlägsna Leikin, detta efter förlust 1-5 mot ovan nämnda och sedan två vinster mot Lidhult och Hasslöv.
Förutom föreningens vackra rödvita färger så finns det fler kopplingar till Halmia. Vindsnabba anfallaren Max Turnstedt gjorde en kort sejour på Örjans vall under 2017 och återfinns nu i Trönninge, dessutom har  fd Halmiakaptenen Martin Svensson varit både spelare och tränare i detta Trönninge. Han står fortfarande registrerad som spelare enligt föreningens hemsida, men har med sina 38 år inte deltagit i någon av årets tävlingsmatcher.

IS Halmia kommer alltså till spel med blott två träningar tillsammans sedan uppehållet, men förhoppningsvis har grabbarna skött sin individuella träning på bästa sätt under ledigheten. Defensiva mittfältaren Zemri Callaku har skadat korsbandet och blir borta resten av året tyvärr. Förutom Zemri så saknas även A. Holmér, A. Åström, E. Pålsson och A. Mazreku av diverse orsaker, men med en trupp på 25 spelare så finns det ändå gott om både kvantitet och kvalitet tillgängligt för huvudtränare Anders Wallin.
Med årets märkliga säsong och en ynka seriematch innan sommaruppehållet så är det nu det verkligen drar igång på allvar. Dem kommande 13 veckorna ska minst 14 matcher avverkas innan säsongen 2020 summeras i månadsskiftet oktober/november.

Inställningen från hela herrstaben inför Trönningematchen är glasklar:
- Vi vill se en maxprestation i 90 minuter!

Nu gäller det att få en bra start och skapa goda vanor, nu kör vi!

Avspark onsdag 22/7 kl 19.00 på Örjans vall.

OBS. Ingen publik tillåten, vi hänvisar istället till IS Halmia på facebook där vi kommer att textrapportera löpande under matchen. OBS.

// Christoffer Andréasson
 
Etiketter: herr