Årsmöte avklarat

Leif "Kola" Bengtsson lämnar över ordförandeskapet till Anders Nelson. Leif "Kola" Bengtsson lämnar över ordförandeskapet till Anders Nelson.

Inför drygt 50 åhörare i Brunnsåkersskolans matsal klubbade årsmötets ordförande Leif Nilsson (f.d mångårig ordförande i Halmstad/Hylte Volleyboll) igenom dom 20 punkterna på dagordningen i relativ rask men högst ordningsam takt.  

Styrelsen för 2019 kunde ju glädjande nog visa upp riktigt fina siffror när det gäller ekonomin för det gångna året, dom bästa sedan väldigt många år tillbaka. Utöver det även en sansad, tydlig och kontrollerad budget för 2020.

Årsmötet klubbade igenom följande styrelse framåt;
Ordförande - Anders Nelson (vice rektor Halmstad Högskola)
Styrelseledamöter - Nils Bäckström, Nikola Trubarac, Magnus Backe, Stefan Lemon och nyinvalda Ulf Fembro (f.d rektor Kulturskolan i Halmstad samt chef för kulturhuset Najaden).
Samt;
Revisorer - Sara Lemén Bergström, Krister Persson
Revisorssuppleanter - Göte Arvidsson, Roiene Engdahl
Valberedning - Wictoria Pålsson, Heinz Martini, Tommy Filipsson

Under punkten övrigt fick föreningens huvudtränare för representationslagen (Peter Blomqvist&Anders Wallin) presentera sin tankar kring respektive trupp, årets början som fortsättning 2020.

En kortare avtackning utav Leif "Kola" Bengtsson som suttit som ordförande sedan 2016 skedde också inför applåderande åhörare. Ett längre reportage kring Kolas tid i ISH sedan barnsben kommer här lite längre fram, Kola kommer framöver fortsätta med sina värdefulla insatser för föreningens loppisverksamhet. Kommer även ett reportage om vem nya ordförande Anders Nelson är (invald som ledamot vid årsmötet 2019) som nyinvalda Ulf Fembro.

Pristagare blev följande;
IS Halmias vandringspris (dam) - Evelina Persson
Östrands vandringspris (herr) - Zemri Callaku 
Halmiaringens vandringspris (dam) - Celine Gysenius
Halmiaringens vandringspris (herr) - Noel Törnqvist
Årets ungdomsledare - Dejan Arandjelovic
Årets ungdomsspelare (pojk) - Hasanen Nazar


// Administrationen