Helgens matcher

HERR
FC Rosengård - IS Halmia 
Lördag 24 Augusti kl.14.00 (Rosengårds IP)

Seriefyran Rosengård från Malmö. sju poäng före oss, har varit en adept mot ISH sedan flera år tillbaka - likaså deras målskytt Gratit Sherifi som även i år ligger högt i poängligan. ISH har haft fortsatt strul med laget efter serierstart med skador och sjukdomar, så även inför denna match. Tveksamheter på många spelare så vi får se hur staben formerar startelva samt trupp.


DAM
Karlskrona FF - IS Halmia
Söndag 25 Augusti kl.15.00 (Hästö IP)

Damlaget har grym formutveckling samt god moral. Karlskrona borta är långresa och tuff match, inte minst pga några tveksamheter kring vårt lag ang vilka som kan deltaga pga skada-jobb-skola. Vid vinst för vårt damlag här så kan man nog i praktiken säg att nytt division 1 kontrakt är klart även för 2020.


AKADEMIN
IF Centern - IS Halmia
Lördag 24 augusti kl.12.00 (Kärlekens IP)

Serietrean tillika Halmstadkollegan IF Centern, trea i tabellen, blir en mycket svår nöt att öppna och besegra för vårt akademilag. Vårt lag har dock visat riktigt bra form efter uppstarten trots endast en poäng utav sex möjliga. Centerndagen till ära imon dessutom, Ervin Ribic coachar Centern framgångsrikt.


// Administrationen