Malmö FF bjuder in våra ungdomar

Ur den trupp som i morgon åker upp till Gothia Cup finns flera spännande spelare idag som för framtiden i IS Halmias representationslag. Två av dessa har nyligen fått en inbjudan utav självaste Malmö FF (pojkar födda 2005), sedan tidigare inbjudna Laurent Qitaku (tredje gången nu sedan ifjol vintras) och med denna gången också Adam Frånberg. I dagarna tre mellan 24-26/7 är pojkarna nere hos MFF för träning etc. Fantastiskt trevligt för nämnda spelare, deras mycket duktiga och engagerade ledare samt IS Halmia som förening. VI önskar Laurent och Adam stort lycka till under deras vistelse i skåneland, njut och dra lärdom utav möjlighet och tillvaro.

ISH gör bevisligen mycket bra på ungdomssidan idag som sedan några år tillbaka, detta kommer även synas än mer framöver om vår förening orkar hålla i inslagen linje sedan flera år tillbaka - föreningens hjärta och leverbröd framåt.


// Administrationen