Förlust för herr

Qviding FIF - IS Halmia 5-0 (3-0)

För en vecka sedan körde våra pojkar över topplaget Olympic hemma med 4-0 och 3-0 paus, 7 dagar senare (idag) blev våra pojkar överkörda med 0-5 och samma paussiffror som ISH hade mot Olympic - höga berg och djupa dalar trots fem fina raka segrar före dagens tunga förlust - fotbollen är definitivt inte självklar.  

Matchen börjar som alla hade förväntat sig, högt tempo och bra fotboll från båda lagen. Men efter mindre bra kommunikation i Halmias backlinje får en Qvidingspelare realtivt enkelt bryta in i banan från Halmias vänstersida och avlossa ett avslut med sin vänsterfot i bra läge från ca 20 meter utan motstånd, 1-0 otagbart för Noel. Efter detta agerar ISH något osäkert i defensiven men spelar bra mellan respektive straffområde, efter ett par farliga hörnor från hemmalaget blir en Qvidingspelare relativt enkelt frispelad i ett Qviding-anfall och 2-0 distinkt i minut 14. Därefter har ISH mest boll och spelar stundtals bra, men skapar inga klara målchanser alls. Istället högst osäkert i ISH-defensiven när Qviding tillåts kontra, vid ett sådant tillfälle uppstår 3-0 från "ingenstans". Emil Håkansson har Halmias enda klara målchans i spelet i slutet på första halvlek men Qvidings målvakt räddar till hörna på ett bra avslut, utöver det har ISH ett par fasta situationer som luktade lite farligt. Qviding hade mer och exempelvis fick Noel göra en snygg räddning på en straff som defintivt var feldömd.

Andra halvlek startar och ISH försöker men skapar inga klara målchanser, vid Qvidings första målchans så kommer man realtivt enkelt till avslut och trycker in 4-0 i 64e minuten - efter detta lite låg energi hos spelarna i ISH och 5-0 efter ännu en kontring och relativt lätt kommit till avslut.

Mellan straffområdena idag har ISH klart mest boll och spelar stora delar bra fotboll, men laget är oväntat passiva och ineffektiva i och strax utanför respektive straffområde samt i många viktiga dueller. Trots relativt stort bollinnehav så skapar ISH väldigt få klara målchanser idag.

Laget får samla kraft igen och ladda om inför kommande hemmamatch mot Vinberg onsdag 19 Juni, sedan vänder serien och två matcher till innan lite sommarvila för laget.

POÄNGLIGAN
3: ----------------
2: Erik Ferman / Oskar Gustafsson
1: Noel Törnqvist


PS. Vi får tyvärr återkommande mycket tråkiga kommentarer och näst inpå kränkningar från våra s.k supportrar på läktarplats mot våra spelare-ledare-lag, vissa iklädda våran fina dräkt-färger-klubbmärke. Detta återkommande är från samma människor, detta "uppskattar" INGEN i våra kretsar och om liknande fortgår kommer tydliga och kraftfulla åtgärder vidtas!! Dessa männniskor visar urdålig respekt mot vår förening som människorna i den som viger sitt liv åt sin fotboll som förening för mycket låg ersättning, om ens någon, samt "försakar" mycket annat i livet för denna fotboll och vår förening.


// Administrationen