Kryss för herr

KSF Prespa Birlik - IS Halmia 1-1 (1-1)
Mål: Ronny Sabo (straff)


Malmö-laget Prespa Birlik (med seriens absolut godaste grill) klarade sig kvar i vår serie ifjol som nykomling med sex poängs marginal ner till kvalplatsen. Prespa verkar ha förstärkt klokt, föryngrat och förbättrat samt haft lite otur i serieinledningen (ex borde dom vunnit senast borta mot Eslöv). Så vårt ISH borde varit förvarnade på för dagen rätt så välbesökta soliga Heleneholms IP och en fin matchmatta beträde alla spelare dessutom.

Tre ISH-spelare som startade senast försvann snöpligt på kort tid inför dagens match - Emil Håkansson har inte hämtat sig efter sin kraftiga smäll i knäet mot Malmö senast (provat i veckan), Erik Pålsson åkte på en bristning vid torsdagens träning och Viktor Jarälv trampade illa med sin opererade fot vid fredagens träning. ISH har en bra och bredd trupp för nivån så goda ersättare fick möjligheten, 16 friska spelare åkte till Malmö idag.

ISH började matchen klart bäst, efter dryga minuten och 20-talet passningar i rad så spelar högerbacken Babier till Callaku i ett mycket bra läge ca 10 meter från mål men Callakus vänsteravslut går utanför - riktigt fint anfall utefter ISH-modellen. ISH fortsätter dominera på plan och hemmalaget har stor respekt för gästerna, Prespa ställer upp med ett lågt försvarsspel och 5-4-1 uppställning. Efter 10-15 minuter pratar Prespa-fans på läktaren om stor ISH-seger för matchbilden då talade för det. Prespa har sin matchplan väldigt klar och är vassa i sina omställningar, i en sådan och efter slarv i ISH-uppspel så gör Prespa 1-0 - i det läget högst ologiskt. ISH har lite "kramp" efter detta och det stämmer inte lika bra i spelet som innan hemmaledningen. Till slut så får ISH in en boll bakom den bekväma hemmabacklinjen och vänsterbacken Rasmus B hamnar i ett bra läge efter fin boll från Zemri, Rasmus håller i inspelet och fintar sin bevakare...fällning som följd och straff, Ronny Sabo sätter straffen men hemmakeepern är på bollen ordentligt. Paus och 1-1.

Alla Halmianer på plats vid Heleneholms IP känner att pausen kommer mycket lägligt, trots straff och kvittering så var perioden mellan minut 30-45 mindre bra. Man tänkte att nu tar alla sig i kragen och säger några väl valda ord i paus som alla förstår och tar rätt, men folk på plats blir tyvärr än mer besvikna efter paus och under andra halvleks gång. Inte för att Prespa på något sätt dominerar och skapar chans efter chans (tvärtom), ISH har stort bollinnehav men underpresterar stort utefter manskap och grundkunskap - dåligt bolltempo, många tekniska misstag m.m m.m. Varför, ja det undrade många idag efter matchen. Fyra kvalificerade målchanser skapades under andra halvlek - Baggner dom två bästa, Callaku distansskott som keeper tippar till hörrna och Jönsson sologenombrott med tåfjutt som avslut strax utanför. ISH topplag 2019, inte som det såg ut idag - dock 23 matcher tillika 69 poäng kvar att spela om. 

Alla gör väl så gott man kan i varje match, måste man förmoda, och laddar maximalt - detta menat både till våra spelare i ISH men även till huvuddomaren (som hans kollegor) som har rätt bra betalt...extremt MÅNGA avblåsningar idag på båda hållen, nivå extremt låg (dock rätt konsekvent) och väldigt svårt med god matchrytm för publikens bästa. Dock inte domarens fel att vårt lag inte kom upp i nivå idag.


Laget/truppen;
Noel
Michael B (ut 75) - Erik F - Adrian - Rasmus B (ut 60)
Kristoffer - Zemri - Marcus
Ola - Michael B - Ronny (ut 75)
Avb: Melker (in 60), Rasmus A (in 75), Albin (in 75), Anton, Markus (mv)


POÄNGLIGAN
3: --------------
2: Zemri Callaku / Marcus Jönsson
1: Kristoffer Thydell / Michael Babier// Administrationen