Helgens matcher

HERR
IS Halmia - Lindome GIF
Lördag 29 september kl.16.00 (Örjans Vall)


Det drar ihop sig i seriens slutspurt, i denna omgång 23 utav 26 (dvs fyra omgångar kvar) mötts dom fyra topplagen. Vi har serieledande Lindome i vår borg och tvåan IFK Malmö tar emot seriefyran Sävedalen på Malmö Stadion – spännande värre denna lördag eftermiddag.
Isak Petersson leder skytteligan i division 2 västra för dagen med 19 baljor, fem före Lindome´s Mathias Etéus som i dag gjort 14 mål – också en match i matchen kanske.
Lindome vände 0-1 underläge i paus senast hemma mot seriefemman Hittarp till vinst 2-1 med segerbollen intryckt på övertid. Vi tog en komfortabel bortaseger mot Assyriska 4-1 senast trots Assyriskas ledningsboll i vårt nät efter 35 sekunder.
Laget har haft en bra träningsvecka, moralen är fortsatt hög, formen verkar likaså och våra spelare längtar till matchstart – spelarnas inställning är väldigt beslutsam, på lördag avgörs mycket!!
 
Hjärtligt Välkomna till vår fina hemmaarena hälsar VI motstånd, domare, sponsorer, medlemmar, publik – VI skall som vanligt försöka att bjuda på så god underhållning som bara möjligt  


DAM
Färjestaden GoIF - IS Halmia
Lördag 29 september kl.14.00 (Tallhöjdens IP)


På lördag sätter sig våra tjejer i bussen för årets längsta bussresa, Färjestaden håller ju till på Öland. Vårt lag har haft en bra träningsvecka och åker till Öland fast beslutsamma för att bibehålla sin andra plats i serien. Vi lyckades vända hemma (i Trönninge) mot Färjestaden sista 5 minuterna till vinst. Färjestaden kan avancera en plats och/eller tappa en plats under dom två sista omgångarna, just nu parkerar dom på en femte plats. Vår Matilda Olsson är nu uppe 16 mål och jagar vidare, tillsammans med laget, mot skytteligaseger men då krävs minst 22 mål.


AKADEMIN
IS Halmia - FC Astrio
Söndag 30 september kl.14.00 (Halmstad Arena)


Vårt unga ambitiösa och talangfulla akademilag i division 5 jagar vidare mot nytt kontrakt, på söndag väntar ett derby då vi tar emot FC Astrio. Astrio parkerar just nu på en sista plats men har fortfarande en teoretisk chans till att hålla sig kvar. Kom till Halmstad Arena och stötta vårt framtidslag i denna viktiga match.


// Administrationen