Finalförlust för dam

DM-FINAL
IS Halmia - Kungsbacka DFF 1-3 (0-3)
Mål: Matilda Olsson


Inför ca 150 personer på Skedalaheds Idrottspark så gjorde vårt lag en riktigt bra insats mot ett väldigt bra elitettan-lag Kungsbacka DFF. Efter en tuff inledning, då respekten från ISH var för stor för motståndet, så började hemmalaget ta för sig ordentligt efter 0-1 och 0-2 efter 15 minuter. Mellan minut 25-45 så hade ISH en bra period och bästa chansen hade Matilda här men tyvärr ville det sig inte riktigt här. Oturligt och orättvist gör istället KDFF 0-3 precis före paus.

Andra halvlek är riktigt bra från hemmalagets sida, reduceringen 1-3 kommer genom just Matilda Olsson och det fanns lite bud på 2-3 och då hade det blivit rtiktig puls och nerv i matchen.

KDFF vann finalen rättvist och dom visade den klass som behövdes, BK Astrio var det lag som spelade i Damallsvenskan senast (år 2000??) och nu är just KDFF nära att lyckas göra den bedriften.

Vårt lag skall vara klart nöjda med sin insats idag (trots förlusten...), ta bort första 15 minuterna på matchen så håller VI mer eller mindre jämna steg i övrigt. 


// Administrationen