Gothia Cup för U15

Världens största ungdomsturnering GOTHIA CUP 2108 spelas i Göteborg med omnejd mellan 16-21 Juli.

Vårt duktiga U15 lag deltar där i år. Det har ju blivit lite av en tradition nu att IS Halmia skickar 1-2 lag per år till denna stora, roliga och utvecklande turnering. Många av våra spelare har varit med här både en och flera gånger, några från dagens A-trupp har varit där både ett eller flera år. Ex gick ju vår 98-trupp (inkl 97or och 99or) långt 2014 i boys 16 klassen, 1-2 förlust i A-slutspelets semifinal. Och 2016 1-4 förlust mot BK Häcken (som vann den klassen) i åttondelsfinalens A-slutspel för boys 18. 

I årets boys 15 klass deltar 192 lag från alla världens hörn, i vår grupp deltar lag från tre länder - ISH, BK Häcken, City Football Schools AD, TSV Altenholz. City Football Schools AD är en fotbollsskola från Abu Dhabi i Förenade Arabemiraten med stöd från självaste Manchester City, TSV Altenholz är en mindre stad med ca 10.000 invånare från Norra Tyskland.

Grupp 34 i boys 15 klassen;
Måndag 16 juli - City Football Schools AD vs IS Halmia kl.08.00 (spelplats Slättadamm 1)
Tisdag 17 juli - IS Halmia vs BK Häcken kl.13.20 (Slättadamm 1)
Onsdag 18 juli - IS Halmia vs TSV Altenholz kl.09.40 (Slättadamm 1)
Fr o m onsdag eftermiddag kör slutspelet igång, ettan/tvåan i varje grupp går till A-slutspel och trean/fyran till B-slutspel.   

Går bra att följa vårt lag och turneringen via www.gothiacup.se eller lagets framfart via deras hemsida www.ishalmia.sportadmin.se/start/?ID=149007.


VI önskar alla U15 spelare (16 st) - ledare (4 st) - föräldrar ett stort lycka till och skänker samtidigt ett stort TACK till vår underbara stödförening Halmiaringen för deras ekonomiska support (igen).


// Administrationen