Förlust för dam

IS Halmia - Hammenhögs IF 0-5 (0-2)

Idag åkte våra tjejer på en näsbräna som heter duga, varje match har sitt liv och bara för att man har inlett serien med 10 poäng av 12 möjliga (som kunde/borde varit 12 utav 12) så innebär inte det så mycket i nästkommande match.

Hammenhög visade upp en grym inställning från sekund ett, satte hög press på ISH-spelae rakt och snabbt efter vunnen boll-vann mer eller mindre alla dueller matchen igenom.

Men förlusten beror mer på att våra tjejer underpresterade för dagen, inte att Hammemnhög var fantastiskt bra - dock var dom, som sagt, överlägsna ISH i denna matchen. 

Tjejerna har, som sagt, inlett serien riktigt bra trots dagens förlust och moralen är på topp - bara att ta nya tag med bra träningar inför nästkommande match på bortaplan mot bottenlaget Nättraby (som tog sin första seger i denna omgång mot Eskilsminne) lördag 19 maj.


Publik: 101

Halva potten: 3516

Korvlotteriet (Korvpojkarna) - 17, 25, 48, 78


Poängligan
3: Matilde
2: Fanny
1: Alva J


// Administrationen