Utbildning med Björn A och Timy K

Internutbildning av ungdomsledarna stod på schemat under söndagen

Att Björn Andersson är utbildningsansvarig i Halmia har väl inget missat, men vad är det han utbildar egentligen? Idag fick vi efter många nyttiga teorilektionen äntligen lite praktik när IS Halmia U16 ställde upp som försökskaniner i Kombihallen. Björn pratade idag om uppvärmning och visade ett antal olika varianter som vi sedan ska ta med oss ut i verksamheten.

Även den interna målvaktsutbildningen gicks igenom och då under ledning av föreningens målvaktstränare Timy Karlsson. Även här fick vi prov på ett gäng olika övningar som ska förbättra koordination och rörelse på våra spelare, både målvakter och utespelare. 

Många ungdomsledare var på plats och studerade noggrant. Lite bildspel från utbildningen följer här nedan.

// Christoffer Andréasson
 

loading...
Etiketter: herr föreningen dam ungdom