Björn Andersson engagerar sig i IS Halmia!

IS Halmia har gjort klart med ett samarbete med den välkände fotbollsprofilen Björn Anderssson.

Björn har i många år arbetat för Bayern München både som scout och som spelarutbildare för unga spelare. Det är i den senare rollen han nu kommer att engagera sig i Halmia. Halmia har en växande ungdomsverksamhet som vi vill fortsätta att utveckla och målet är att utbilda spelare som på sikt kan ta plats i våra A-lag. Björn kommer att arbeta med spelarutbildning, men också med internutbildning av föreningens ledare.

" Vi är mycket glada för att Björn vill engagera sig i vår förening och jag tror att det kommer att betyda mycket för våra ungdomar och ledare att få samarbeta med en så kunnig ledare som Björn är.  Det skall bli mycket spännande att se vad detta leder till på sikt, det är ett långsiktigt arbete vi nu påbörjar, säger Halmias ordförande Susanne Erlandsson"

Vi kommer att genomföra en Kick of på torsdag kväll den 13 november med föreningens ledare och styrelse. En bra uppladdning inför lördagens cupmatch mot Malmö FF.

Frågor besvaras av Susanne Erlandsson, 0706508845

Länkar:
Hallandsposten
 

Etiketter: herr föreningen dam ungdom